A fogyókúra boncolgatását először is ott kezdeném, hogy miért hízunk meg. A válasz egyszerű, ám maga a téma koránt sem il Elhízás = több energiát viszünk be a szervezetbe mint amennyire szükségünk van. Természetesen ez nem jelent feltétlenül drasztikus hízást rövid idő alatt, sőt! Általában azok a kilók amiket nehezen küzdünk le lassan, szinte észrevétlenül “másznak fel ránk”. Aztán az embereknek két nagy csoportja van: akik sszinte mindentől híznak és véres verejtékkel sem tudják leadni a kilokat, és azok a szerencsések, akik bármit megehetnek, nem híznak meg. Mindegyik csoporttal részletesen fogok foglalkozni. Az általános szabály azonban mindenki esetében azonos: nem fogyókúrázni kell, meg kell tanulni az egészséges életnód alapjait és ezeket beépítve a mindennapjainkba megpróbálni folyamatosan változtatni életmódunkon. Ezzel párhuzamosan tapasztalni fogjuk hogy az utált kilók lassan de biztosan szépen fogyatkoznak. Felhívom a figyelmet, hogy nem várhatjuk el testünktől, hogy az 5-10 év alatt felszedett kilókat 2-3 hét alatt leadjuk. Ez lehetséges drasztikus szélsőséges fogyókúrákkal, csak a szervezetünk nem igazán fogja megköszönni a dolgot, sőt!. Ezekre is ki fogok térni.
A gyors foygókűráknak van egy közös veszélye: hosszú távon nem folytathatók, és a szervezet felépítéséből adódóan a sanyargatásra még intenzívebb raktározással válaszol. Megszorítja az energia felhasználást a sanyarú fogyókúra alatt, azután, már két hetes aszkéta életvitel mellett is; ( úgymondd lecsökken az alapanyagcserénk) ami visszatérve a megszokott napi étkezési ritmusra nem áll vissza hanem lecsökkent szinten marad. Mindennek eredménye: minden fogyókúrával többet és többet szedünk vissza mint amennyit leadtunk ( yo-yo effektus) Ezért azt javaslom, mindig és minden élethelyzetben vállaljuk fel a testünket, és ne hagyartkozzunk a magazinok gyors fogyást ígérő diétáira. Sokkal többet fogunk fizetni érte, mint amit a sanyarú, pillanatnyi szépség ér.
A másik veszélyük láthatalan de sokkal nagyobb problémát okozhat ha következetesen sokszor alkalmazzuk ezeket a fogyási praktikákat. Szinte minden gyors fogyást ígérő csodarecept szélsőségesen megszorítja az elfogyasztható táplálékok körét és mennyiségét. Ennek az a veszélye, hogy bizonyos energiát adó tápanyagokat, építőanyagokat, mikro és makroelemeket kirekesztünk az étrendünkből és a szervezetünkből is. Ennek rengeteg következménye lehet a csonritkulsától kezdve a hajhulláson át egészen a depresszióra való hajlam megnövekedéséig. Lehet, hogy könnyen követhető a női magazinok által javasolt diéták néhánya, mert pontos útmutatást ad, és gyors fogyást ígért de ha kicsit figyelünk magunkra és megtevezzük vasárnap délután, hogy jövő héten mit fogunk enni már biztos nem eshetünk abba a hibába hogy túl sokat fogyasztunk, vagy valami kimarad az étrendünkből. Ha bizonytalanok vagyink kérjük dietetikus segítségét. Ő biztosan tud mintaétrendet adni, olyat ami az ideális testsúlyunk eléréséhez segít hozzá minket. Egy kis gyakorlattal mi magunk is össze tudunk állítani étrendet. Érdemes rá időt szánni, hiszen milyen megelégedéssel fog eltölteni minket az a tudat, hogy kezünkben tartjuk a táplálkozásunkat, és már az étkezésünkkel is teszünk valamit az egészségünk megőrzése érdekében.